Елементи систем вентиляції: головні деталі та вузли

При проектуванні вентиляційної установки необхідно враховувати всі нюанси і особливості пристрою в цілому і окремих його частин зокрема. Елементи вентиляційних систем мають великий вплив на ефективність подачі свіжого і видалення відпрацьованого повітря. Головне - правильно вибрати компоненти систем вентиляції, їх взаємну сумісність, що забезпечує достатню продуктивність пристрою.

Компоненти системи вентиляції

Система вентиляції складається з наступних елементів, розташованих від входу до виходу: решітка входу, клапан, фільтр, вентилятор, калорифер, шумоглушник, система повітроводів і повітророзподільні пристрої. Керування системою здійснюється за допомогою блоку автоматики, розташованого у виносному щиті управління.

Повітрязабірні решітки

Повітрязабірні решітки бувають регульованими і нерегульованими; круглої, квадратної, прямокутної форми; металеві (частіше сталеві або алюмінієві) або пластмасові; з декоративним оформленням або без нього; різних кольорів і розмірів; з напрямком потоку припливного повітря в одну, дві, три або чотири сторони. Залежно від конструкції решітки створюють компактні, плоскі або інші типи повітряного потоку. Встановлюються решітки припливних і витяжних пристроїв найчастіше на стінах вище обслуговуваної зони. Кріплення решіток може бути на гвинтах або на спеціальних затискачах.

Каталог компанії пропонує круглі захисні решітки Soler&Palau APC, Soler&Palau KRDA для установки на вході відцентрових промислових вентиляторів для запобігання потраплянню в вентилятор сторонніх предметів.

Пластикові інерційні жалюзі Soler&Palau PER призначені для зовнішньої установки в системах витяжної вентиляції. Інерційні жалюзі цілком виконані з пластика, стійкого до ультрафіолету і корозії, відкриваються автоматично під напором повітря.

Алюмінієві інерційні жалюзі Soler&Palau PER-CN також встановлюються на зовнішній стороні вентиляційної системи. Серія жалюзі PER-CN виготовляється з алюмінію, рама виготовлена з листової сталі і забарвлюється в світло-сірий колір. Всі моделі оснащені захисною сіткою.

Повітряний клапан

Після зовнішньої решітки встановлюється повітряний клапан, який здатний надійно перекривати вентиляційний канал при відключенні вентиляції. Якщо не встановити клапан, то взимку під дією різниці тиску, яка виникає через великий перепад температур всередині і зовні приміщення, навіть при вимкненому вентиляторі зовнішнє повітря буде проникати в приміщення. Холодний потік не тільки створить дискомфорт, а й викличе конденсацію крапель води на охолоджених воздуховодах, адаптерах та решітках. Щоб запобігти цьому, доцільно встановити зворотній клапан. Наприклад, зворотні клапани Soler&Palau CLAR призначені для установки в горизонтальному положенні. Клапан автоматично відкривається під дією потоку повітря при включенні вентилятора і закривається при його вимкненні. Клапани серії CAR від Soler&Palau призначені для установки в круглих повітропроводах. У нормальному положенні клапан закритий, що перешкоджає зворотному потоку повітря при вимкненому вентиляторі. В каталозі нашого магазину можна вибрати повітряні клапани Soler&Palau IJK, які виготовляються з оцинкованої листової сталі і комплектуються фланцями стандартних розмірів. Повітряні клапани поставляються з ручним приводом, але можуть використовуватися з електроприводом (опція). Діаметр вала 10 мм.

Повітряний фільтр

Повітряний фільтр необхідний для захисту як самої системи вентиляції, так і вентильованих приміщень від пилу, пуху, комах. Зазвичай встановлюється один фільтр грубого очищення, який затримує частинки величиною більше 10 мкм. Якщо до чистоти повітря пред'являються підвищені вимоги, то додатково можуть бути встановлені фільтри тонкого очищення, які здатні затримувати частинки до 1 мкм і особливо тонкого очищення - затримують частинки до 0,1 мкм. Матеріалом для фільтрів особливо тонкого очищення служать клеєне скловолокно, клеєний папір з субмікронних волокон, іноді з гідрофобним покриттям. Ці фільтри застосовуються в медичних операційних, при бактеріологічних дослідженнях, в так званих "чистих приміщеннях" підприємств електронної та оптичної промисловості. Їх встановлюють в якості другої чи третьої ступені очищення, зазвичай безпосередньо перед розподільником повітря.

Касета для фільтру Soler & Palau IFL-G4 виготовлена з оцинкованої листової сталі і призначена для під'єднання до прямокутного воздуховоду. Касета поставляється в комплекті з фільтром класу G4. Для зручності заміни фільтра, касета обладнана швидкоз'ємною кришкою.

Фільтри необхідно періодично очищати (у вугільних - міняти змінний елемент на новий), тому що забруднений фільтр знижує продуктивність роботи всієї системи вентиляції, а при дуже сильному забрудненні пил всередині системи може вивести вентилятор з ладу. Можна встановити на систему вентиляції датчики, які вимірюють тиск до і після роботи фільтра - збільшення різниці тиску буде вказувати на необхідність очищення фільтрів.

Вентилятор - головна деталь вентиляційної системи

Саме він забезпечує надходження повітря в вентильоване приміщення. Основні параметри, за якими обирається вентилятор для кожної системи - продуктивність (кількість повітря, що прокачується вентилятором за годину), повний тиск (можливість вентилятора перемістити повітря на потрібну відстань, подолавши опір фільтра, повітропроводів, решіток), габарити, рівень шуму. За конструкцією вентилятори поділяються на осьові (виглядають приблизно як звичайні побутові вентилятори) і радіальні (порожнистий циліндр з установленим на ньому паралельно осі обертання лопатками). У осьових вентиляторів хороша продуктивність, але низький повний тиск, тому в системах вентиляції з мережею повітроводів використовуються радіальні вентилятори.

Залежно від призначення вентилятора, лопатки робочого колеса виготовляють загнутими вперед або назад. Застосування радіальних вентиляторів Soler&Palau CRT з лопатками, загнутими назад, дає економію електроенергії приблизно на 20 відсотків. Також дуже важлива перевага вентиляторів з лопатками, загнутими назад, полягає в тому, що вони відносно легко переносять перевантаження по витраті повітря.

Радіальні вентилятори з лопатками, загнутими вперед від Soler&Palau серії CMT, забезпечують одні і ті ж видаткові і напірні характеристики, що й вентилятори з лопатками, загнутими назад, при меншому діаметрі колеса і більш низькій частоті обертання. Таким чином, вони можуть досягти необхідного результату, займаючи менше місця і створюючи менший шум.

Калорифер

Калорифер служить для підігріву холодного повітря, що надходить з вулиці. Калорифер може бути водяним або електричним. У невеликих припливних установках використовують електричні калорифери. Корпус і комутаційна коробка повітронагрівача зазвичай виготовляються з оцинкованого сталевого листа, нагрівальні елементи - з нержавіючої сталі. Калорифери, як правило, обладнані двома термостатами захисту від перегріву: основний захист з автоматичним перезапуском (спрацьовує при температурі вище +50 ° С). Аварійний захист з ручним перезапуском спрацьовує при температурі вище +90 градусів.

Вентиляційні шумоглушники

Одна з проблем, яку успішно вирішують сьогодні інженери - підвищений рівень шуму систем кондиціонування і вентиляції. У сучасних системах вентиляції з шумом успішно борються вентиляційні шумоглушники, які встановлюються безпосередньо в вентиляційні канали. Залежно від технічних параметрів системи вентиляції, випускаються шумоглушники для круглих і прямокутних повітряних каналів. В асортименті нашої компанії представлені всі типи шумоглушників, які забезпечать високий рівень шумоізоляції ваших вентиляційних систем.

Повітряпровід

Після шумоглушника повітряний потік потрапляє в повітропровідну мережу, яка складається з повітропроводів, перехідників, поворотів і т.п. З цієї мережі повітря потрапляє в вентильовані приміщення. Основними параметрами воздуховодів є: площа перетину, тип (гнучкий, напівгнучкий, жорсткий), форма (прямокутна чи кругла) та наявність теплоізоляції.

Тип повітряпроводу визначається матеріалом, з якого він виготовлений. Для жорстких повітропроводів матеріалом служить оцинкована жерсть, при цьому вони можуть бути круглі або прямокутні. Гнучкі і напівгнучкі повітроводи можуть бути тільки круглої форми, оскільки виготовляються з багатошарової алюмінієвої фольги, обмотаним навколо каркаса спіральним дротом. Такі повітроводи набули великого поширення завдяки легкості транспортування і монтажу - їх можна складати "гармошкою" і згинати. Теплоізольовані повітроводи покриті зверху шаром теплоізоляційного матеріалу і використовуються в системах кондиціонування для запобігання виникнення конденсації.

В нашому інтернет-магазині можна вибрати гнучкий повітропровід Soler & Palau GSA-M0, який виготовляється з алюмінієвої фольги з покриттям з поліестеру. Для збільшення міцності алюмінієвого повітропровіду Soler & Palau армований сталевим дротом.

Розподільник повітря

Наступний елемент вентиляційної системи - розподільник повітря. Головне завдання розподільника повітря - рівномірна і ефективна подача чистого повітря в приміщення або його відведення з приміщення. При проектуванні системи вентиляції  дуже важливо правильно розраховувати і підібрати вид розподільника повітря, тому що ефективна циркуляція повітряного потоку в приміщенні - запорука комфортного мікроклімату. До того ж, при неправильному підборі в приміщенні можуть створитися протяги або, навпаки, застійні зони, додаткові шуми. Для правильної циркуляції повітряного потоку по всьому об'єму приміщення необхідний точний аеродинамічний розрахунок, в якому враховуються такі параметри, як площа і об'єм об'єкта вентиляції, швидкість потоку, чистота повітряного потоку.

Блок управління

Найпростіше управління системою вентиляції представляє собою лише механічний вимикач з індикатором, в той час як більш складні системи оснащуються автоматикою.

Сучасний блок автоматики системи вентиляції має широкий набір функцій. Крім підтримки необхідної температури та повітрообміну, автоматика може регулювати вологість, підтримувати задані параметри якості повітря, стежити за енергозбереженням, контролювати справність вентиляційного обладнання. Автоматика зазвичай виконує свої функції спільно з підключеними до щита датчиками і виконавчими пристроями.

Функціональні модулі автоматики - це готові рішення для управління припливної (припливно-витяжної) системи, вони сумісні з більшістю сучасних вентиляційних систем. Модулі прості в підключенні, мають гнучку конфігурацію і працюють з вентиляційними установками будь-яких виробників.

Отже, правильно спроектована та грамотно встановлена припливна вентиляція допомагає повністю очистити повітря, запобігти поширенню вірусів, грибків, підвищити вологість до рекомендованого рівня. В екстрених випадках вентиляція дозволяє швидко замінити повітря всередині приміщення за допомогою системи трубопроводів, вентиляторів, нагрівачів, фільтрів. В каталозі нашої компанії представлено широкий асортимент компонентів для вентиляційних систем.